zaneta.oleksik@wp.pl | +48 509 436 246 | + 48 509 418 357
Nasza oferta

Byliny ogrodowe

Kraina Bylin

Są niezwykle bogatą gatunkowo grupą zielnych (niezdrewniałych) roślin, żyjących dłużej niż dwa lata. Ze względu na różne strategie, które umożliwiają im przetrwania zimy gatunki dzielimy na:

  • kryptofity (skrytopączkowe) – części nadziemne zasychają, a rośliny zimują w postaci podziemnych organów(korzenie, kłącza, rozłogi), z których na wiosnę wyrastają nowe pędy.
  • hemikryptofity (naziemnopączkowe) – nie zimują w postaci podziemnych organów, ale posiadają pączki umieszczone na pędach tuż przy powierzchni ziemi, które okryte przez warstwę ściółki i dodatkowo zabezpieczono pokrywą śnieżną, przetrzymują zimę, aby z nastaniem wiosny zazielenić się na nowo.
  • chamefity (niskopączkowe) – posiadają pączki umieszczone na pędach nie wyżej niż 50 cm nad podłożem, zimują pod pokrywą śnieżną.

Ogrodnicze wskazówki

Naturalne z danych odmian środowiska ogrodowych roślin z tej grupy jest bardzo zróżnicowane, wszystko zależy oczywiście od gatunku o jakim jest mowa. Jedne wymagać będą więcej uwagi, inne nieco mniej. Dlatego ważne jest, aby przed posadzeniem wybranego egzemplarza byliny, zdobyć więcej informacji o jego wymaganiach uprawowych i postarać się zapewnić mu podobne warunki do tych panujących na jego naturalnym stanowisku. Zobacz czego potrzebują do prawidłowego rozwoju i co jest ważne w trakcie uprawy. Te informacje pozwolą lepiej zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację posadzonych roślin (przegląd, podlewanie, nawożenie, przycinanie na odpowiednią wysokość i wszystkie aktywności, które mają wpływ na ich prawidłowy rozwój). Jedne kwitnące byliny ogrodowe wolą rozwijać się w miejscu słonecznym i suchym, np. rojnik, rozchodnik czy floks szydlasty, inne bardziej wilgotne i zacienione, np. funkia, runianka. Niektóre będą rosły na glebie lekko wapiennej jak dyptam jesionolistny, znajdziesz też wiele takich, które zniosą kwaśny odczyn gleby, np. dzwonek okrągłolistny, zawciąg nadmorski czy ukwap dwupienny. Większość tych roślin jest tolerancyjna co do stanowiska i podłoża, więc nie powinno być z ich uprawą żadnych problemów. Te charakteryzujące się dużą tolerancją, często wybierane są na skalniaki, niemniej jednak tylko wtedy, kiedy zapewnimy im optymalne warunki możemy podziwić je w pełnej krasie. Ciekawostką może okazać się fakt, że liście niektórych bylin do złudzenia przypominają warzywa lub zioła sadzone w przydomowym warzywniaku. Ich wyjątkowość sprawia, że architekci krajobrazu coraz częściej uwzględniają je w realizacji projektów.

Wśród tej niezwykle bogatej grupy roślin, znaleźć możesz giganty dorastające do 2 metrów wysokości, np. sadziec plamisty i rabarbar dłoniasty lub naprawdę maleńkie, takie jak naradka rojnikowata czy dębik ośmiopłatkowy, osiągające zaledwie 5 cm. Wiele z nich jest zimozielonych np. macierzanka, półzimozielonych, np. żurawka i całkowicie tracących ulistnienie, np. funkia. Nie brakuje również okazów o pachnących kwiatach, takich jak liliowiec ogrodowy, piwonia lekarska czy goździk pierzasty. Kolory kwiatów roślin należących do tej grupy to prawdziwa gama barw – białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe, niebieskie, fioletowe, brązowe, czarne i inne. Ogrodowe rabaty oświetlone przez słońce, w których posadzone zostaną pachnące kwiaty i krzewy w różnych kolorach, prezentują się wyjątkowo i działają na nasz zmysł węchu, co sprawia, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Najlepiej zdecydować się na posadzenie roślin o różnym okresie kwitnienia, dzięki temu rabaty będą wyglądać pięknie wiosną, latem i jesienią. Nie sposób zapomnieć o kilku piękniejszych odmianach kwitnących bylin, są to: Bergenia, Bodziszek i popularne Astry.

Byliny do ogrodu – dlaczego warto?

  • pod względem preferencji, są to rośliny najłatwiej przystosowujące się do nowych warunków,
  • wybrać możesz rośliny jednoroczne, dwuletnie, trzyletnie lub wieloletnie w zależności od potrzeb,
  • wśród różnych ciekawych odmian znajdziemy rośliny ozdobne, które świetnie sprawdzą się w przypadku każdej gleby. Np. liliowce tolerują gleby wilgotne, świetnie sprawdzą się nad brzegiem oczek wodnych lub zdecydować się na rośliny typowo wodne,
  • wybrać możesz rośliny o liściach różnej wielkości i rozłożystości a także różnorodnych kolorach kwiatów,
  • charakteryzuje je łatwe rozmnażanie przez wysiew nasion lub podział roślin,
    większość gatunków nie jest atakowana przez szkodniki,
  • tego typu rośliny świetnie sprawdzają się zarówno w ogrodach jak i na balkon czy taras,
  • uprawianie roślin nie wymaga szczególnej wiedzy ogrodnika,
    ogrody, w których posadzone zostały byliny wyglądają pięknie o każdej porze roku,
  • są odporne na niskie i wysokie temperatury, tolerują mocne światło oraz miejsca gdzie ciągle jest cień.

Byliny do ogrodu mają naprawdę wiele zastosowań. Wykorzystywane są w celu komponowania rabat, gdzie sadzi się je w grupach, w stanowiskach piętrowych, zaczynając od najwyższych z tyłu, stopniowo do najniższych z przodu. Bardzo często tworzy się z nich kobierce pod koronami drzew lub naturalistyczne łąki kwietne. Coraz modniejsze stają się tak zwane zielone dachy oraz sadzenie bylin w pojemnikach, lub jako rośliny doniczkowe, balkonowe, ich uprawa nie jest skomplikowana a efekt jest naprawdę zadowalający. Dzięki takim rozwiązaniom Twój ogród lub balkon nabierze niepowtarzalnego charakteru.