zaneta.oleksik@wp.pl | +48 509 436 246 | + 48 509 418 357
Uprawa

Uprawa

Kraina Bylin

STANOWISKO

Stanowisko pod uprawę lawendy powinno być słoneczne, a gleba przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta i ciepła. Odczyn powinien być lekko alkaiczny (pH 6,0–8,0), choć odmiany lawendy francuskiej poradzą sobie także na kwaśniejszym podłożu.

NAWADNIANIE

Krzewinki nie znoszą nadmiernej wilgoci, dlatego posadzone na ciężkich, mokrych glebach, chorują i z reguły zamierają. Nie znaczy to jednak, że można zapomnieć o ich systematycznym podlewaniu. Należy pamiętać, że młode sadzonki lawendy potrzebują odpowiedniego nawadniania, ponieważ przesuszone mogą mieć zahamowany wzrost, krótsze łodygi i mniejsze kwiatostany. Poza tym, ograniczy to stres związany z długim gorącym latem, jakie je czeka.

PRZYCINANIE

Należy pamiętać, że przycinanie to ważny zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu odmładzamy krzew lawendy, nie dopuszczając do nadmiernego zdrewnienia łodyg i rozłamywania się na boki. Poza tym, kępa zyskuje zwarty pokrój i zagęszcza się. Z reguły lawendę powinno przycinać się dwa razy do roku. Pierwsze cięcie najlepiej wykonać wczesną wiosną, a drugie zaraz po kwitnieniu, ponieważ dzięki temu kwiaty pojawią się jeszcze raz jesienią. Przycinając krzew lawendy ważne jest, aby nie skrócić go zbyt nisko (zalecane cięcie to 1/3 wysokości krzewu) i pozbyć się tylko niezdrewniałych części.

MROZOODPORNOŚĆ

Odmiany lawendy wąskolistnej i pośredniej dobrze zniosą temperatury poniżej 0⁰C, wiatr i śnieg, pod warunkiem, że mają dobry drenaż. Wrażliwe na przymrozki są odmiany lawendy francuskiej, wytrzymujące do -7⁰C i odmiany lawendy hiszpańskiej. Odmiany lawendy wchodzące w skład grupy PTEROSTOECHAS powinny być umieszczane w pomieszczeniu na czas zimy.